close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w swojej przeglądarce.
  
Niedziela 19 Maj 2024 | Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Aktualności
KONTAKT
Urząd Gminy
Rada Gminy
Zakład Gospodarki Komunalnej
Inwestycje
Oświata
Ekologia i środowisko
Oferta terenów inwestycyjnych
Projekty unijne
Ośrodek Sportu i Rekreacji
Akty prawne
Parafie
Gospodarka odpadami
Prezentacja gminy
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Spis rolny 2020
Fundusz Dróg Samorządowych
Spis powszechny i mieszkań 2021
 



   
Położenie

Gmina Złotniki Kujawskie położona jest na północnym krańcu Kujaw, w powiecie inowrocławskim. Z zachodniej strony graniczy poprzez Noteć z Pałukami, z północnej z Puszczą Bydgoską. Urozmaiceniem rzeźby terenu są pagórki morenowe oraz ciąg jezior, z których najatrakcyjniejszym jest jezioro Tuczno.

Przepływająca przez teren gminy rzeka Noteć połączona z licznymi jeziorami za pośrednictwem strug i kanałów, stwarza doskonałe warunki do uprawiania kajakarstwa i innych sportów wodnych. Łączy ona obszar gminy drogą wodną z innymi regionami.

Obecna gmina Złotniki Kujawskie zajmuje obszar o powierzchni około 135 km2.

Cały omawiany obszar położony jest na Równinie Kujawskiej, która od północy graniczy z Kotliną Toruńską, od wschodu z Kotliną Włocławską, od południa z Pojezierzem Chodeckim, a od zachodu z Pojezierzem Żnińskim.

Na przeszłość omawianej okolicy niewątpliwie duży wpływ wywarła jakość miejscowych gleb, które bardzo wcześnie stały się obiektem intensywnej eksploatacji  rolniczej. W południowo – wschodniej części obecnej gminy Złotniki Kujawskie, czyli tzw. Czarnych Kujawach zdecydowanie przeważają czarne ziemie – zaliczane do I, II, III klasy bonitacyjnej – które należą do najżyźniejszych w Polsce. Ich nazwa pochodzi od intensywnej ciemnej barwy związanej z poziomem próchnicznym, zawierającym 2,5 – 5,0 % substancji organicznej. Natomiast w części północno – zachodniej na tzw. Garbatych Kujawach występują dość często gleby gliniaste i iły.

Gmina Złotniki Kujawskie ze względu na urodzajne gleby zdominowana jest przez rolnictwo, liczące ponad siedemset lat historii. W krajobraz okolicy ze względu na jej rolniczy charakter i dzieje związane z ziemiaństwem głęboko wpisane są przepiękne XIX i XX-wieczne kompleksy dworsko-pałacowe wraz z przydworskimi parkami oraz przydrożne kapliczki. Do najciekawszych architektonicznych i sakralnych zabytków należą m. in. XIX-wieczne zespoły dworskie w Będzitowie, Jordanowie, Kobelnikach, Krężołach, Leszczach, Mierzwinie, Rucewku, Rucewie, Tucznie, XIX-wieczny kościół pw. św. Piotra i Pawła w Tucznie, w którym znajdują się zabytkowe renesansowe dzieła sztuki sakralnej oraz XX-wieczny kościół pw. św. Marii Magdaleny w Lisewie Kościelnym wraz z pomnikiem „Pieta” na pobliskim cmentarzu parafialnym.

Na terenie gminy na szczególną uwagę zasługują najstarsze, malowniczo położone wsie. Wśród nich Dźwierzchno, które w latach 966-1025 było siedzibą biskupów kujawskich. Przez wieś tą przebiegał szlak bursztynowy, łączący południe Europy z Bałtykiem, a także szlak królewski, łączący Kraków i Śląsk z Pomorzem. Odkryto tam ślady osadnictw datowanych na wczesną epokę żelaza (500-2000 p.n.e.) oraz relikty budynku z XIII-XIV w. Innymi atrakcyjny wsiami są: Lisewo Kościelne – wieś rycerska z XI wieku, położona między malowniczymi jeziorami; Tuczno – jego udokumentowane dzieje sięgają XIII wieku; Palczyn – w czasie „potopu szwedzkiego” toczyły się w jego okolicach potyczki między zwolennikami króla Jana Kazimierza a stronnikami Jerzego Lubomirskiego.

Gmina Złotniki Kujawskie to jeden z najbardziej urokliwych zakątków powiatu inowrocławskiego. Jej teren zamieszkuje ponad 9 tys. mieszkańców. Gmina jest przyjazna dla inwestorów. Posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną i społeczną. Jest w 100% zwodociągowana, 60% - skanalizowana, z dobrze rozwiniętą siecią dróg. W planie zagospodarowania przestrzennego wydzielone są tereny inwestycyjne, sportowo-rekreacyjne, letniskowe.

Rzeka Noteć i prowadzący nią szlak wodny, liczne jeziora oraz przepiękne zabytkowe dworki, parki i zieleńce, a w nich pomniki przyrody, sprawiają, że okolice są atrakcyjna krajobrazowo i turystycznie.

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  3  4  5  

 
wszystkich zdjęć: 103

1  2  3  4  5  
 
«« wstecz
drukuj
  
  
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
  
 





  
     
  
on line: 2 odwiedzin: 9591206
    Strona główna | Kultura | Kontakt |
© 2008 - 2024 Złotniki Kujawskie. All rights reserved.